فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب
عضویت ورود
سبد خرید
۰۴:۱۸:۲۶ ,چهارشنبه, ۱ خرداد ۱۳۹۸

دلایل کاهش کیفیت برنج

۱۲/مهر/۱۳۹۶
عظمت برنج -
بدون دیدگاه

در دهه های اخیر ، تنوع زیستی و کیفیت ارقام معطر تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار گرفته و کاهش یافته است و برخی از عوامل عبارتند از :1- عدم وجود برنامه حفاظت بذر و وضعیت نامطلوب مالی کشاورزان برنج کار 2- استفاده بی رویه ازکودهای شیمیایی3 ) عوامل مربوط به خاک 4 ) عملیات کاشت و 5) درجه حرارت محیط که به تفصیل شرح داده خواهد شد : 
عدم وجود برنامه حفاظت بذر : با توجه به فقدان برنامه مشخص برای حفاظت از ارقام معطر ، ارقام پر محصول جدید و مختلفی وارد ایران شده که به حذف ذخایر ژنی ارقام معطر می انجامد . علاوه بر این تحقیقات منسجم برای اصلاح و بهبود ارقام محلی در شرایط زیستگاههای طبیعی و اصلی آنها وجود ندارد . لذا ارقام خالص از بین می روند و یا با سایر ارقام نامرغوب آمیخته می گردند . 
استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی : بیشتر ارقام معطر محلی ، قد بلند هستند و در اثر باد و سایر عوامل طبیعی می توانند مقاومت نمایند اگر چه کودهای نیتراته باعث تسریع در رشد گیاه می گردد ، ولی در عوض،خوابیدگی آنها را تشدید می نماید علاوه بر این شالیکاران معتقدند که استفاده از کود بهاربند موجب افزایش عطر و طعم ارقام محلی می گردد وکودهای شیمیایی و مصرف کودهای نیتراته باعث کاهش عطر و طعم این ارقام می گردد. 
عوامل مربوط به خاک : بسیاری از شالیکاران معتقدند که کیفیت خاک نقش مهمی در تکوین عطر و طعم ارقام برنج دارد،البته هنوز مشخص نشده است که این عوامل بواسطه چه فرآیندی بر روی عطر و طعم ارقام تأثیر می گذارد . 
عملیات کاشت : آن دسته از ارقام محلی که بطور مستقیم در زمین اصلی کشت می گردند عطر و طعم بهتری در مقایسه با ارقامی که خزانه گیری نشاء کاری می شوند دارند . 
درجه حرارت: درجه حرارت میانگین در زمان گلدهی موجب افزایش عطر و طعم ارقام بومی می گردد.هر چند این مورد در ارقام مختلف برنج متفاوت است. 
کیفیت آب آبیاری در زراعت برنج : 
زهکشی نامناسب خاک و شوری آب آبیاری از مشکلات عمده در شالیزارها می باشد که باعث شوری ، سمیت خاک و آلودگی آب آبیاری و مندآب شدن خاک های زراعی می گردد .استفاده از آبهای شور دریاها و دریاجه ها در زراعت برنج ، که به اعماق زمین های زراعی نفوذ نموده و تدریجا به سطح خاک انتقال می یابد و سبب تجمع نمک بر سطح خاک و شوری خاکهای زراعی می گردد. بر اساس مطالعات انجام شده، در حدود 25 درصد از زمین های زراعی در جهان با مشکل شوری مواجه می باشند. 

برچسب ها:دیدگاه
دیدگاه شما :